Hoppa till innehåll

Danderyd, Täby, Vallentuna och Norrtälje

Idag gjorde jag min första utflykt för att samla Stockholms kommuner. Jag tunnlade till Danderyd, där den första cachen hittades. Sen blev det buss till Täby. Jag var inte så välplanerad, utan hoppade av vid första hållplatsen i Täby, vilket råkade vara inte alltför spännande Roslags Näsby trafikplats. Därifrån blev det en promenad som tog mig till en fin park med ett bad, som nu var stängt så att det var lugnt och skönt på platsen.

Sen hoppade jag på dubbeldäckarbussen mot Norrtälje, men hoppade av vid Brottby trafikplats, för att det låg i Vallentuna kommun. Där hann jag precis logga en cache på en bro (bilden ovan) och kila till Ica för att köpa en flaska vatten – orutinerat nog hade jag glömt att fylla på den jag hade i ryggsäcken – innan nästa buss dundrade in.

För att vara maximalt effektiv skulle jag förstås ha hoppat av så snart som möjligt efter kommungränsen och sen vänt tillbaka, men eftersom det var dags att hitta något till lunch åkte jag ända till Norrtälje. Där var det ju jättemysigt! Nästan snubblade över ett café som skyltade med veganmat och låg jättefint vid ån.

Jag lekte såklart med tanken på att åka till Åkersberga (Österåkers kommun) och sen Vaxholm (Vaxholms kommun) på vägen hem, men det skulle ta så förbaskat lång tid med buss att jag inte skulle hinna hem till middagen, som jag sagt att jag skulle. Så det fick bli myslunch och promenad i Norrtälje i stället. Scannade dessutom av hela parkeringen utanför busstationen och hittade 016 som stod på tur i familjens platespottinglek (efter att också ha hittat 015 vid Stadshagens tunnelbana när jag gav mig iväg).

Det känns riktigt bra att ha fått enorma och avlägsna Norrtälje grönmarkerat på kartan:

Inte för att den egentligen är värd mer än någon annan kommun, men det ser ju ändå lite mer överkomligt ut nu på något sätt. :)

10 av 26 kommuner avklarade… får se när jag får möjlighet att logga någon ny…

Projektet känns ju lite mysigt crazy, men det känns också väldigt jag. Jag gillar ju sånt här! Att åka till ganska slumpmässiga platser som man inte vet så mycket om och se vad som händer. Ett favoritnöje när jag bodde i London och var ganska fattig men hade busskort var ju just att åka buss till oväntade ställen. Och jag och Jonas ägnade oss åt att turista ställen som Motala när vi hade massor av tid och frihet… Och tack vare dagens lilla utflykt har jag lärt mig att Norrtälje är jättegulligt med en massa gammal småstadscharm. Så mysigt att få en bild av stället när jag hör eller läser det framöver. (Lite orättvist mot Vallentuna, jag vet men…)

Publicerat iVardagsliv

En kommentar

  1. […] cache i varje Stockholmskommun. Har en bit kvar ännu, men har fått ett par spännande utflykter: Danderyd/Täby/Vallentuna/Norrtälje och Sigtuna/Sollentuna/Järfälla/Upplands […]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *