Hoppa till innehåll

Hej nya jackan!

Regatta Women’s Birchdale Red Sky – Tyvärr är den inte så här röd :D

Inte bara ny telefon utan ny jacka också…

Fast alltså, om jag hade fått bestämma själv skulle jag haft min gamla röda jacka i evigheters evighet. Jag köpte den för inte så många pengar på KappAhl i Nordstan i Göteborg för minst 10 år sedan. Jag har trivts bra med den (mycket bättre än väntat, jag minns det som att jag mest köpte första bästa och inte förrän senare insåg hur perfekt den var), men nu sjunger den tyvärr på sista refrängen. I somras eller höstas någon gång lossnade en söm på ryggen, på grund av att tråden helt enkelt nötts bort. Jag lämnade in den till skräddaren och kunde mjölka ut några månader till ur den, men nästan genast efter det såg jag fler ställen där trådarna gav upp. Och sen blev det ett brott på dragkedjan, så jag har hållit på och trixat med den varje gång jag tagit på mig jackan sedan dess. Plus att den blivit ganska skitig, men jag har inte vågat tvätta den på grund av att den är så nära att falla i bitar…

Det blir ofta så här för mig att jag har en jacka eller ett par skor som jag ÄLSKAR och jag vill ha PRECIS den sorten, men det GÅR inte att hitta. Men till slut MÅSTE jag köpa nytt.

Jag beställde, provade och returnerade ett gäng jackor. Mina krav/önskemål: vår/sommar/höstjacka som tål regn, huva, napoleonficka (alltså bröstficka, superbra till mobilen), vettiga och stängbara fickor i övrigt, sitta hyfsat snyggt och vara bekväm, inga jävla kardborrband, inte superprasslig, helst grön eller någon annan trevlig glad färg, inte vråldyr (tänkte under 1000 kr).

De flesta jag beställde var bara helt fel. Det var bara en som kunde godkännas, så den fick det bli. Det enda kruxet är att färgen är lite knepig… Produktbilden stämmer inte alls färgmässigt och jag lyckas inte fota den! Kan knappt beskriva den. På foto ser den röd eller orange ut, i verkligheten… mer som neonlaxrosa. Den här bilden kommer närmast, men färgen är lite mer extrem, självlysande nästan:

Trivs i jackan, den är verkligen bekväm och funktionellt precis som jag vill ha den. Måste bara vänja mig vid att gå runt och känna mig varselklädd, hehe. 701 kr gav jag Zalando för den.

Det kommer dock göra ont att kassera MIN ÄLSKLINGSJACKA… alltså den VANLIGT RÖDA jag har på mig här:
Sen ska jag repetera den här ångesten om några månader, eftersom min älskade gröna vinterjacka, som är som att svepa in sig i ett gosigt täcke, också håller på att ge upp. :(

Publicerat iVardagsliv

En kommentar

  1. Helena Helena

    Kan ju fylla i att jag inte blev riktigt kompis med den här jackan, mest för att den kändes väldigt instängd och svettig. Men jag hittade till slut en annan som är mycket bättre.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *