Hoppa till innehåll

Geocaching och veganmat i Oslo – tågsemester, såklart

Jag måste ju bara skriva om min och Anns weekend i Oslo, trots att tiden har sprungit ifrån mig litegrann beträffande det… Det var alltså fredagen den 3:e maj som vi åkte.

Vi har ju åkt på ett par weekendresor tidigare och nu senast flög vi till Budapest. Men… som läget är nu vill jag verkligen inte flyga om jag inte absolut måste, så vi såg oss om efter ett resmål som är lätt att ta sig till utan att flyga. Jag fick tågresa tur och retur Stockholm-Oslo för 500 kr. Resan tog 6 timmar enkel väg – välbehövlig lästid, då jag hade en bokcirkeldeadline.

Tågsemester ftw! Många olika tåg på Oslo S. Mitt SJ-tåg är det svarta längst till höger. (Jag tog flera bilder och Google gjorde ett autopanorama.)

Jag hoppas verkligen på utökade möjligheter att ta nattåget ut i Europa, för då blir så många fler resmål rimliga att ta sig till för en weekend.

Som geocachare beter man sig ju aldrig det minsta märkligt åt…

Vi hade en bra helg! Jag vill nästan peta in ett “trots allt”, för jag var ganska förkyld och vi lyckades pricka in en majhelg då det tamejfan var mer som vinter än som vår… Vi gick runt med mössa och vantar och frös bitvis ändå. Men det var mysigt att få promenera runt i Oslo och leta burkar och äta god mat såklart. Vi hittade en favoritrestaurang som råkade äta på tre gånger, hehe… Nordvegan, väldigt nära hotellet, god mat och ännu godare efterrätter. Rekommenderas varmt.

41 cacher blev det, inklusive ett event ordnat av några fransmän på besök. Det kom även en turistande tysk och några norrmän. En av norrmännen anlände i ambulans, vilket var rätt spektakulärt (han jobbade i den, alltså, han var inte patienten och förhoppningsvis fanns ingen annan patient heller i den just då…).

Mmm, tårta på Nordvegan.

En cache som är extra värd ett omnämnande är Virtual Vigelandsparken där man skulle posta en bild där man härmar valfri staty. Både jag och Ann kom in i Hall of Fame, dvs våra bilder länkades från listan i cachebeskrivningen. Mitt bidrag kan man även se här intill.

Nu har jag geocachat i 11 länder:

Kul att få lägga ett nytt land till listan. Ungern, Polen, Norge och Estland är resor med Ann. De ligger ju rätt bra till antalsmässigt jämfört med andra sorters utlandsresor. :)

 

Publicerat iVardagsliv

En kommentar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *