Hoppa till innehåll

Fotoböcker, sommarbiljetter och Foodmonster

I veckan började jag så smått återuppta jobbet med fotobok 2023, som legat i träda ett tag … sen ska jag göra 2019 också, är planen. Har visserligen ett fotoalbum med utskrivna foton från 2019, men det tar för mycket plats i bokhyllan, så där mycket att det inte kommer att få plats fler årsböcker, så jag tänkte byta ut albumet mot en fotobok för att skjuta upp problemet några år.

SJ släppte också sina sommarbiljetter i torsdags och jag kunde komplettera bokningarna till semestern. När det gäller fjällvandringen med Veroniqa dök det dock inte upp något, så vi bokade Snälltåget i stället, men nu har det landat i kalendrarna i alla fall!

I torsdags kväll åkte Jonas till svärföräldrarnas lägenhet i Upplands Väsby, för att få en egen helg.

I fredags lunchade jag med Lena på Foodmonster, där jag inte varit förut. God pokébowl och trevligt sällskap!

Sen sov Sanders kompis över fre-lö. Vi såg filmen Slender Man. På lördagsförmiddagen hade Sander klipptid och sen följde jag honom till kalas på Laserdome, innan jag gick hem och fixade lunch till mig och Ava. Sen ringde Sander och ville sova över hos en annan kompis, så det blev en stillsam kväll med bara Ava och jag.

Läser: Vi blev något bättre av Agneta Rånes. Min skrivkompis andra bok!

Tittar på: Fallout med Jonas. Själv är jag på 7:e och sista säsongen av Gilmore Girls, samt kollar på GVFÖ.

Pusslar: Har inte så mycket kvar på The Bizarre Bookshop No 2.

Publicerat iVardagsliv

Bli först att kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *