Hoppa till innehåll

Mina steg 2023

När jag fick Garmin-klockan i julklapp inför 2023 tänkte jag främst använda den som löparklocka. Jag tänkte att den skulle kännas klumpig att ha på sig jämt, men det har jag vant mig vid. I början av året sov jag även med den för att testa sömntrackingen, men jag tyckte inte att den var särskilt bra och det känns bra att vila från klockan ibland och att kunna ladda under natten.

Detta har medfört att jag hållit koll på hur många steg jag tar varje dag, lite mer pålitligt än när jag kollade i mobilen. Jag fick lite dille på det där, så under årets första två månader lyckades jag faktiskt ta minst 10 000 steg varje dag! Se 10 000 steg om dagen i två månader!

Men jag fattade ju rätt fort att jag inte skulle palla hålla det hela året … Men kanske 10 000 steg/dag i snitt? Det vore väl möjligt? Japp, det var det. :)

Slutsiffran för 2023 blev att jag i snitt tog 10415 steg om dagen.

Då har jag haft en hel del dagar med bara ett par tusen steg också. Men min räddning blev till exempel att jag går till och från jobbet varje gång jag går dit (inte så ofta, men det blir lätt över 20 000 steg de dagarna) och att det har blivit en del vandring och lite löpning.

Jag höll inte 10 000 steg/dag varje månad, men åtminstone totalt sett under året.

Så här såg det ut varje månad:

MånadDagarStegSteg/dag
Januari3140707813132
Februari2836756113127
Mars312853749206
April3033332511111
Maj313012539718
Juni3031800210600
Juli3141149513274
Augusti312996299665
September3034121211374
Oktober312846259181
November301891676306
December312572328298

I januari och februari ansträngde jag mig ju verkligen för att gå 10 000 steg/dag, så att det ser bra ut då är förstås därför. Juli ser bra ut för att det var semester. :)

Dagen med flest steg i år blev 27 juli, då jag vandrade Mörbylångaleden etapp 2. Antal steg: 44 161 (tidigare rekord som jag känner till är 56616 steg då jag besteg Mullfjället och Åreskutan på samma dag).

Publicerat iVardagsliv

Bli först att kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *