Hoppa till innehåll

Etikett: 2023

Grattis bloggen 24 år!

Idag är det 24 år sedan den här bloggen föddes. “Firar” i vanlig ordning med lite siffror och sånt.

Tack vare veckoincheckningarna gick antalet inlägg upp under 2023:

Per månad såg antalet inlägg ut så här:

Det blev en jämnare fördelning på grund av veckoincheckningar. Januari hade som vanligt många inlägg på grund av alla årssammanfattningar jag brukar göra.

Jag brukade ju redovisa lite besöksstatistik, söktermer och sånt, men just nu kommer jag visst inte åt någon statistik alls. Jag säger äsch åt det och så får det vara bra med det. :)

Lämna en kommentar

Mitt 2023

2023 var året då jag började med veckoincheckning på bloggen och faktiskt höll igång det också. Det lär ha lett till ett stort uppsving för antalet inlägg, men sånt kollar jag av tradition på i ett inlägg kring 21 januari, då bloggen fyller år …

I slutet av 2022 upphörde ju min sjukskrivning för utmattningssyndrom helt, efter nedtrappningen. Så 2023 har jag inte varit sjukskriven, men inte heller jobbat heltid i och med att jag fortsatt med mina lediga onsdagar och även har förlängt det till november 2024 (än så länge, sen får vi se). Onsdagarna har gett mig tid och ork att ägna mig åt skrivandet, om än inte så mycket som jag kanske hade velat. Men skrivandet får ett eget inlägg: Mitt skrivande 2023 Angående utmattningen så har det varit lite för stressigt igen mot slutet av året, men jag hoppas att det ska kännas lättare och finnas mer ork snart.

Under året har jag lagt pussel som pausaktivitet under jobbdagarna när jag jobbat hemifrån. 20 pussel har det blivit, varav 12 med 1000 bitar och 5 med 500 bitar. Mot slutet av året har jag blivit sämre på att ta mig tid till det, men det får vara ett mål för 2024 att bli bättre på det igen. Det är en jättebra paus för mig, att släppa skärmen med blicken och göra något taktilt. Jag har skaffat ett pusselbord (utan ben, men med fyra lådor för pusselbitar) för att kunna flytta runt på ett pågående pussel – superbra!

Jag har jobbat mest hemifrån under året, men så har jag också jobbat med folk i Kalmar hela året, i tre olika projekt. Varannan vecka har vi teammöte, antingen på Stureplanskontoret eller Solnakontoret, och då brukar jag vara på plats. På Solnakontoret blev det en våningsflytt under året när vi tryckte ihop oss på färre våningsplan, men det blev faktiskt lite smidigare för mig än innan, då jag hade skåp på en våning och satt på en annan …

Jonas började nytt jobb på Paradox i januari och har ägnat sig åt spelutveckling hela året, med spelet Stellaris. Mycket häftigt! I april var det familjedag på Paradox, så vi fick komma och hälsa på.

Vi firade mina föräldrar som båda fyllde 80 år (januari och juli).

I början av juni var det långhelg för nationaldagen och vi åkte Viking Line Gabriella till Helsingfors.

På semestern blev det först en sväng till Göteborg, sen Idre och Öland. Familjen åkte tidigare från Öland och jag fick några egna dagar på Öland.

På sommaren sörjde vi att Stikki Nikki som fanns på Hornsbergs strand tidigare byttes ut mot ett annat glasställe som i 999 fall av 1000 bara har sorbet som är vegansk. Jag gillar inte sorbet. :(

På hobbyfronten: läsning, fågelskådning, friluftsliv, geocaching, ett dopp i månaden – dessa har fått egna årssammanfattningar.

På träningsfronten: löpning, steg och nu också Friskis & Svettis! Har en aktiv provvecka nu och planerar att använda friskvårdsbidraget till minst en månad till. Inte roligt att vara ute och springa på is, så tänkte köra en kombo av löpband, gym, jympa och yoga. Åtminstone tills det är trevligare ute.

Musik: Det blev bra med BOSE-lurarna jag skaffade och jag har använt dem framför allt när jag sitter på kontoret och vill få bort störande ljud. Jag har nästan bara lyssnat på Smashing Pumpkins. <3 Skulle dock vilja ha mycket starkare brusreducering om jag fick välja, det krävs oftast rätt hög musik för att dränka ljuden tillräckligt. Men lurarna är bekväma!

Sander går nu i 5:an. Han har haft några olika intressen under året. På våren var det graffiti och schack. Han var med i Schackfyran och åkte till och med på final i Helsingborg med Jonas i början av sommarlovet. Under hösten har det varit finger skateboards och VR – under Black Friday-rean köpte han ett Meta Quest 2 för pengar han sparat ihop. Datorspel har såklart varit stort hela året, lite olika spel olika perioder. Ett tag besökte han och kompisar Inferno Online en hel del, men sedan han fick en ny dator i födelsedagspresent har han inte varit där. Under hösten började han på scouterna, där hans kompis redan går.

Ava går i 9:an och klurar på gymnasievalet. Hon går på teater och KAP-teater. På sommaren åkte hon på sitt första kollo. På hösten praoade hon först på sin gamla förskola och sen i Adlibris butik. Hon har blivit en riktig läslus och har numera en välfylld bokhylla. På höstlovet var hon än en gång med och ordnade spökvandring för barn på Tranströmerbiblioteket.

Jag åkte på geocachingresa med Ann till Arvika i september.

Jag och Jonas hade en fin dejt med Jonas Gardell och Lao Wai i oktober.

Vi firade jul hos mina föräldrar i Nyköping och nyår hos vännerna på Värmdö.

Mycket av resten som är viktigt nämns i länkade inlägg med mer specifika årssammanfattningar. :)

Lämna en kommentar

Min fågelskådning 2023

Vid årets start hade jag 109 fågelarter på fågelsidan och nu finns där 141. Alltså blev det 32 nya fotade fåglar 2023! Dessa är:

Jag är så glad att ha fått se dessa och mycket nöjd med antalet nya för året, även om jag får jobba på bättre bild av många av dem. 2022 blev det bara 15 nya arter, så detta är ju en klar bättring. Vet inte vad jag vågar hoppas på antalsmässigt för 2024, men jag hoppas på många fina fågelutflykter i alla fall.

Kanske inte minns alla nu, men jag och Malin har åkt på flera fina utflykter tillsammans. Tyvärr misslyckades vi med att se hökugglan i Kragstalund, men vi såg kattugglebebisar i Larsberg, besökte fågelmatningen i Björkhagen, åkte två fantastiska vändor (vår + höst) till Hjälstaviken, en sväng till Lillsjön på Norra djurgården och en tur till Sandemar. Jag har också besökt Angarn, Kyrksjön, Råstasjön och fågelmatningen i Brotorp.

Lämna en kommentar

Mitt friluftsliv 2023

Jag skulle gärna komma ut mer, men det känns fint att jag faktiskt har uppdaterat sidan Vandring flera gånger under året. :)

Jag och min Osprey Eja på Sörmlandsleden

Sörmlandsleden med Veroniqa

Jag och Veroniqa har fortsatt att beta av Sörmlandsleden. Sex gånger kom vi iväg och nu börjar det bli svårt att ta sig till etapperna, så vi får se hur vi löser det framöver. Drömmen är såklart att beta av hela leden, men vi har ingen brådska, det är ett livsprojekt.

I januari vandrade vi sista snutten av etapp 6 som vi hade kvar sedan tidigare. Det var så halt och jävligt att det fick räcka, men det var härligt ändå. :)

I februari gick vi etapp 7 mellan Lida friluftsgård och Brotorp.

I april blev det etapp 8 mellan Brotorp och Östertälje (plus lite av 9:an).

I juni blev det en tvådagarstur Gnesta-Mölnbo med övernattning vid Stora Envättern. Det blev ett par anslutningsetapper (12:1, 13:1) och inte en enda hel huvudetapp (delar av 12 och 13), men vi fick en fin sträcka i alla fall. :)

I september gick vi det vi hade kvar av etapp 9, Tvetaberg-Östertälje.

I oktober blev det en tvådagarstur igen då vi täppte till resten av “hålet” vi lämnat mellan Mölnbo och Tvetaberg.

Annan vandring

Jag fick några egna dagar på Öland i somras, då jag ägnade mig åt fågelskådning och att vandra etapp 2 på Mörbylångaleden.

Det blev lite vandring på familjesemestern i Idre, men årets fjällupplevelse skulle ha varit Jämtlandstriangeln med Veroniqa i augusti. Det fick dock ställas in då hon skadade sig och vi klurar nu på vad vi ska få till för fjällvandring 2024 i stället.

Tältnätter

Med lilla tältet blev det fem nätter i år. En natt på Sörmlandsleden med Veroniqa och fyra nätter själv på Öland. I oktober var tältet med på Sörmlandsleden, men packades aldrig upp eftersom vi sov i vindskydd. Pris per natt för tältet ligger nu på ca 730 kr och jag hoppas såklart få jobba ner det mer under 2024.

Utöver det blev det några familjetältnätter på Öland också.

Prylar

Min ryggsäck Osprey Eja är ny för i år. Det heter att den rymmer 58 liter, men i storlek XS som jag har är det 55 l. Jag hade gärna haft lite till! Veroniqa har större volym i sin ryggsäck, så vi fördelar de gemensamma sakerna med högre densitet till mig … Men annars är jag väldigt nöjd med ryggsäcken! Letade ju egentligen efter en 65-liters och tror att det hade känts mer lagom, men det viktigaste är ju att den känns bra och det var det ingen som gjorde. Åtminstone inte någon av de som uppfyller mina övriga önskemål. Det skulle såklart inte skada med en ännu lättare säck heller, men Ejan är hyfsad och jag tycker att de lättaste är lite för simplistiska. Vill gärna ha topplock, ytterfack och två likadana sidofack för vattenflaskor.

Året innan körde vi förhållandevis avancerad matlagning på Trangiakök, men det var inte riktigt värt besväret … Nu har jag mitt mindre kök och vi satsar på mat som man bara behöver koka upp vatten till och hälla i påsar. Jag har tillverkat egna “meal cozies”, alltså påsar av isolerande material som man lägger matpåsen i innan man fyller på vattnet. Då hålls värmen bättre medan maten “tillagas”. Superduper.

Annat

Jag har tagit minst ett dopp i månaden under året och varit på flera mysiga fågelutflykter med Malin (men det skriver jag mer om i andra inlägg).

1 kommentar

Mina steg 2023

När jag fick Garmin-klockan i julklapp inför 2023 tänkte jag främst använda den som löparklocka. Jag tänkte att den skulle kännas klumpig att ha på sig jämt, men det har jag vant mig vid. I början av året sov jag även med den för att testa sömntrackingen, men jag tyckte inte att den var särskilt bra och det känns bra att vila från klockan ibland och att kunna ladda under natten.

Detta har medfört att jag hållit koll på hur många steg jag tar varje dag, lite mer pålitligt än när jag kollade i mobilen. Jag fick lite dille på det där, så under årets första två månader lyckades jag faktiskt ta minst 10 000 steg varje dag! Se 10 000 steg om dagen i två månader!

Men jag fattade ju rätt fort att jag inte skulle palla hålla det hela året … Men kanske 10 000 steg/dag i snitt? Det vore väl möjligt? Japp, det var det. :)

Slutsiffran för 2023 blev att jag i snitt tog 10415 steg om dagen.

Då har jag haft en hel del dagar med bara ett par tusen steg också. Men min räddning blev till exempel att jag går till och från jobbet varje gång jag går dit (inte så ofta, men det blir lätt över 20 000 steg de dagarna) och att det har blivit en del vandring och lite löpning.

Jag höll inte 10 000 steg/dag varje månad, men åtminstone totalt sett under året.

Så här såg det ut varje månad:

MånadDagarStegSteg/dag
Januari3140707813132
Februari2836756113127
Mars312853749206
April3033332511111
Maj313012539718
Juni3031800210600
Juli3141149513274
Augusti312996299665
September3034121211374
Oktober312846259181
November301891676306
December312572328298

I januari och februari ansträngde jag mig ju verkligen för att gå 10 000 steg/dag, så att det ser bra ut då är förstås därför. Juli ser bra ut för att det var semester. :)

Dagen med flest steg i år blev 27 juli, då jag vandrade Mörbylångaleden etapp 2. Antal steg: 44 161 (tidigare rekord som jag känner till är 56616 steg då jag besteg Mullfjället och Åreskutan på samma dag).

Lämna en kommentar

Min geocaching 2023

Loggade min 1000:e geocache på Öland

2023 var året jag loggade min 1000:e geocache. I alla fall om man räknar ALC-steg, vilket jag väl egentligen tycker känns sådär, men de räknas på geocaching.com.

Jag loggade 119 cacher 2023 och är nu uppe i 1079 st, varav 117 är ALC-steg. Så kanske håller jag reda på när jag firar 1000 icke-ALC-steg också …

Jag är inte särskilt bra på att geocacha i vardagen och ännu sämre nu än tidigare. Så här ser fördelningen ut över året:

I januari blev det en rusch för att klara labyrintutmaningen som pågick då. I juli var det semester och jag geocachade framför allt under mina egna dagar på Öland, men det blev också lite i Göteborg och Idre.

I september blev det äntligen av att Ann och jag åkte på geocachingresa igen. Vår helg i Arvika blev min nya “Best week caching” med “52 finds, from Monday 2023-09-18 to Sunday 2023-09-24“. Superkul!

Jag har också utfört en del underhåll på egna gömmor och jag skapade en ny ALC om Astrid Lindgren. Har ett par gömmor jag hade tänkt hinna se över under julledigheten, men jösses så fort den går … det är på att-göra-listan i alla fall!

1 kommentar

Mitt skrivande 2023

2023 hade jag onsdagar som skrivdagar, vilket behövdes för att över huvud taget orka skriva. Jag är inte så duktig på att nyttja kvällar som jag var innan utmattningen …

Det aktuella manuset har arbetstiteln Vi som blir över och tänkt åldersgrupp 12-15 år. Jag skrev den allra första scenen under min skrivkurs 2020 och jag trodde nog att jag skulle vara klar 2023, men det blev inte så.

I början av året var jag i alla fall färdig med en ny version av manuset, den andra stora genomskrivningen. Sen anlitade jag lektör och fick en hel del att tänka på. Då stod det still ett bra tag innan jag kom på en plan.

I maj var jag som vanligt med på #skrivstreak på Instagram, men ägnade mig åt skrivövningar med slumpade ord eftersom jag inte hade någon plan för manuset ännu. Jag knåpade till och med ihop en egen slumpordsgenerator för att få nya ord varje dag. Extra kul var att Veroniqa också hakade på, så vi körde på samma ord och skickade texterna till varandra och fick se hur olika texter det kunde bli.

Jag testskrev lite på en idé till en bilderbok också, men kände inte att jag hittade tonen riktigt. Men vem vet, kanske är det ändå ett projekt för framtiden.

Till slut klarnade en ny plan och hösten har ägnats åt den tredje stora genomskrivningen av manuset. Nu vilar texten och på årets första skrivdag planerar jag att läsa igenom manuset och se hur allt har landat, vilket ju är lättare när man fått lite distans till texten.

Sen blir det antagligen en del ändringar, men ganska snart är jag nog redo för testläsare igen. Hade gärna anlitat lektör igen, men det är ju dyrt att göra en gång och två gånger för samma manus känns väldigt saftigt …

Skrivandet medför ju lite sociala grejer också. Till vardags mest i form av ett mysigt skrivrelaterat instagramflöde. I augusti och oktober fick jag och Malin till skrivhelger på landet. Himla fint! Jag har också varit på ett par skrivhäng, dels med Skrivhäng Stockholm som jag träffat tidigare, men också med nya gruppen Barnbokshäng specifikt för B&U-författare. Jag, Ava och hennes kompis Sofia har också varit på två bokreleaser med författarduon Parmér & Blom, där Blom råkar vara deras mentor.

1 kommentar

Min löpning 2023

Tabellen är uppdaterad med data för 2023:

ÅrDistansLöppassGenomsnittlig fartAntal loppBästa mil
2015 (från juli)173 km42 st8:52 min/km1-
2016382,3 km80 st7:16 min/km41:03:13
2017362,4 km97 st7:07 min/km121:01:58
2018311 km65 st7:43 min/km71:04:32
2019247,6 km50 st8:02 min/km41:08:39
2020382,4 km75 st7:26 min/km30:58:41
2021240,9 km51 st7:54 min/km41:02:15
2022164,9 km38 st9:10 min/km
31:07:48
2023205,3 km40 st8:19 min/km31:05:58

Jag har inte så höga krav just nu, så jag är nöjd med att i alla fall ha sprungit lite mer och snabbare än förra året …

Det har funkat fint med Garmin-klockan! Jag kan ju inte längre se en live-karta när jag springer, men det är heller ingenting jag saknat och ingenting jag använde jätteofta när jag kunde det. Har inte heller brytt mig om att hålla koll på fart och sådär särskilt mycket, så det har inte stört mig att klockan är lite mindre tydlig än en spring-app.

Tre lopp blev det, favoriterna Kungsholmen runt, Söder runt och Tjejmilen. Dessa känns som bare minimum, jag vill verkligen springa åtminstone dem och gärna fler. Men får jag åtminstone till dem så är jag nöjd.

Lämna en kommentar

Film och serier 2023

Här är årets listor:

Film 2023 på IMdB

Serier 2023 på IMdB

Film

Det blev 50 filmer sedda i år och bara en på bio – Super Mario-filmen. Många av filmerna är våra fredagsfilmer, då vi turats om att välja film. Barnen har inte alltid tittat klart, dock … och nu har vi slopat idén om att turas om att välja. Nu kommer det i stället vara lite lösare hållet, så att vi ser en film om vi hittar nån alla kan tänka sig.

Några extra fina filmupplevelser:

Får se om det blir mer bio 2024 … Jag tycker ju det är mysigt att gå på bio, men det har inte varit en prioritet 2023.

Så här har antalet sedda filmer sett ut genom åren (från 2005):

Serier

På serielistan finns 10 serier:

  • Händelser vid vatten – såg själv
  • Dahmer – såg själv
  • Arnold – såg med Jonas
  • Heartstopper – såg själv (senaste säsongen)
  • Sweet Magnolias – såg själv (senaste säsongen)
  • Skogen – såg med Jonas
  • The Valhalla Murders – såg med Jonas
  • Julstormen – såg med Jonas och Sander (han såg inte hela, dock)
  • The Crown – såg med Jonas (sista säsongen)
  • Gilmore Girls – håller på och ser om den själv, inspirerad av att Ava ser den

Bäst: The Crown! Synd att den är slut nu. Heartstopper är också väldigt fin, såklart, och serien byggde ut världen lite jämfört med boken, på ett sätt som var bra.

Det blev även ett par påbörjade serier som inte setts klart.

Lämna en kommentar

Summering av läsning 2023

Dags att summera ännu ett fint läsår. Den här gången är det svårt att hitta en eller ett par solklara favoriter, men här kommer ett collage med några som av olika anledningar stack ut lite extra när jag gick igenom listan:

Några extra fina läsupplevelser 2023

I år har jag redan summerat de första tre kvartalen:

Goodreads talar raskt om för mig att det blev totalt 61 böcker:

Och jag har månadssummerat på Instagram. Här är allt jag läst i bild:

12 x månadssummeringsbilder från Instagram

Lästa böcker sista kvartalet

Här kommer en lista över vad jag läste sista kvartalet (se de tidigare kvartalssummeringarna för resten av året):

TitelFörfattareLandÖvrigt
BrandmannenUlf KvenslerSverigeMR
Nakanos secondhandbutikHiromi NawakamiJapanKRBokcirkelbok
Designa spelOliver ElmSverigeMF(B)
Bygga spelOliver ElmSverigeMF(B)
Jävla karlarAndrev WaldenSverigeMR
Solsken och parmesanChristoffer HolstSverigeMR
God jul: En berättelseJonas KarlssonSverigeMRBokcirkelbok
God jul, Ester JanssonJohanna LindbäckSverigeKB
SkinnSara StrömbergSverigeKR
DivergentVeronica RothUSAKU
K/M = kvinnlig/manlig författare
R/F/G/U/B/Bi = Roman, Fakta/non-fiction, Grafisk roman, Ungdomsbok, Barnbok, Bilderbok

Antal

Totalt blev det alltså 10 böcker under det sista kvartalet (kvartal 1: 18, kvartal 2: 18, kvartal 3: 15). Det har varit det stressigaste kvartalet, så jag är inte förvånad att det blev färre.

Per kategori (kvartal 4 / året hittills)
Romaner: 6 / 29
Ungdomsböcker: 1 / 8
Barnböcker: 1 / 7
Bilderböcker: 0 / 3
Grafiska romaner: 0 / 5
Fakta/non-fiction: 2 / 9

Så här har det sett ut med antalen sedan år 2000:

Och så här var fördelningen per månad 2023:

Att mars och april står ut beror nog mest på att jag gjorde lite bilderboksresearch då …

Kvinnlig/manlig författare

Antal per kön (kvartal 4 / totalt)
Av kvinnlig författare: 4 / 40
Av manlig författare: 6 / 18
Av “annat”: 0 / 3 (i dessa fall av båda könen)

Alltså blev det 66% kvinnliga författare i år och 30% manliga (resten “annat”/båda).
Sista kvartalet var det dock övervikt män!

Format

Pappersböcker: 53
E-böcker: 8

Jag läser fortfarande helst pappersböcker, mest för att jag behöver vila från skärmar, men också för att känslan är så mycket trevligare. Men det är skönt att kunna läsa e-böcker som backup, när pappersboken är svår att få tag i. Vissa nya böcker får ju jättelång kö på biblioteket, samtidigt som de finns som e-bok, till exempel.

Anskaffning

Bibliotekslån: 32
Köp: 12
Annat: 17

Lånar fortsatt gärna på biblioteket, men när jag kände att jag behövde fokusera mer på läsglädje tillät jag mig köpa ett par nya böcker som inte gick att få tag i snabbt på biblioteket! Dessutom blev det några sommarpockets och några köp av begagnade böcker.

I kategorin Annat ryms böcker jag tagit från bokbytarhyllor, lånat av Ava, äldre böcker jag plockat från egna bokhyllan, samt några jag läst som e-bok under provperiod i e-bokstjänst.

Språk

Svenska: 53
Engelska: 8

Jag läser mest böcker av svenska författare, men läser jag engelskspråkiga gör jag det gärna på originalspråk. Är det andra originalspråk läser jag oftast på svenska.

Barnen

Högläsning med Sander (sista kvartalet/totalt): 0 / 8

Lånad från Avas bokhylla (sista kvartalet/totalt): 0 / 3 (fast Divergent fick flytta dit efter att jag läst den)

Det verkar som att vi har slutat läsa för Sander nu. Men det får väl vara ok, vi höll ändå på tills han var 10 år. Däremot har Ava börjat läsa mer och fått en mer spännande bokhylla, där det definitivt finns fler böcker jag vill läsa.

Bokcirkeln

Även i år blev det 6 böcker lästa med bokcirkeln Veganboksprat, nämligen:

  • Madonnan vid Nilen av Scholastique Mukasonga på Veganska ölbaren
  • Klara and the sun av Kazuo Ishiguro på Holy Cow Söder
  • Den siste vite mannen av Mohsin Hamid med vandring och picknick på Kärsön
  • The Midnight Library av Matt Haig på Rosetta’s
  • Nakanos secondhandbutik av Hiromi Kawakami på Aida’s
  • God jul – en berättelse av Jonas Karlsson med knytisjulbord hos Josefine

Väldigt trevligt och jag är glad att ha läst alla böckerna, även om jag kanske inte älskade någon av dem. Mest glad kanske för Klara and the sun och God jul.

Intressant notering att bokcirkeln läste 4 män och 2 kvinnor 2023.

Länder

Jag kommer fortfarande bokföra nya lästa länder, men inte sträva så hårt för att samla fler. Det blev hur som helst 8 nya lästa länder i år (varav inget det sista kvartalet).

Lästa länder kvartal 4 / totalt 2023:

Från Sverige: 8 / 36
Från Storbritannien: 0 / 11
Från Rwanda: 0 / 1
Från Canada: 0 / 1
Från Norge: 0 / 2
Från Guyana: 0 / 1
Från Bolivia: 0 / 1
Från Pakistan: 0 / 1
Från USA: 1 / 2
Från Svalbard (territorium): 0 / 1
Från Belarus: 0 / 1
Från Vietnam: 0 / 1
Från Rumänien: 0 / 1
Från Japan: 1 / 1

Totalt 14 länder lästa

Nya lästa länder/territorier: 8 st
Franska Guyana, Rwanda, Paraguay, Guyana, Bolivia, Svalbard, Belarus och Rumänien.
(Franska Guyana och Paraguay lästes som lösa noveller och kom därför inte med i bokstatistiken.)

Per världsdel
Afrika: 1
Asien: 3
Europa: 52
Nordamerika: 3
Oceanien: 0
Sydamerika: 2 (+ 2 länder avbockade via noveller)

Jag hade nog ganska lätt kunnat bli klar med Sydamerika (tre böcker kvar, varav en finns hemma), men valde att släppa alla utmaningar och bara läsa vad jag kände för. Då blev det visst inga nya länder alls sista kvartalet. Men så här ser status ut för Läsa jorden runt, hur som helst:

Min karta över lästa länder.

Nobelpristagare

Jag läste 3 nobelpristagare, varav 2 nya: Herta Müller och Svetlana Aleksijevitj. Kazuo Ishiguro var den tredje.

Läsmålen 2023

För att se vilka dessa är, se Läsmål 2023.

Under slutet av året bestämde jag mig för att släppa grejen med läsmål av olika slag och fokusera på läsglädje och vad jag är sugen på för tillfället (+ bokcirkelböckerna oavsett hur sugen jag är, men oftast är jag ju sugen på dem). Men då hade jag redan klarat av det mesta. Släppte i alla fall att läsa en bok från varje världsdel och gjorde bare minimum på flera … Släppte också det inofficiella målet att läsa klart Sydamerika, som ligger inom räckhåll och vem vet, kanske gör jag det snart ändå om jag känner för det.

Minst en nobelpristagare: klart!
Minst sex nya länder: klart!
Minst en bok från varje världsdel: 5 av 6, släppte att läsa Oceanien
Minst en bok från nostalgihyllan: klart!
Minst en bok från Avas bokhylla: klart!
Minst en klassiker: klart!
Minst en “bortglömd” favoritförfattare: klart! (John Ajvide Lindqvist)
Allt som bokcirkeln väljer: klart!

Det blir inga läsmål för 2024 annat än att försöka njuta så mycket som möjligt av läsningen och släppa “nu ska jag bocka av x”-känslan så mycket jag kan.

Lämna en kommentar